Na rynek trafiły siewniki Tine Seeder. Są to maszyny rolnicze drugiej generacji. Zostały wprowadzone do Polski przez Kverneland. Wprowadzono w nich nowe rozwiązania, które sprawiają, że siewniki są przyjazne dla rolników.
TS Evo, bo tak brzmi jego nazwa, oferowany jest z nowymi zbiornikami, o poj. 1.200, 1.700 i 2.200 l oraz w pięciu szerokościach roboczych, w przedziale od 4.000 do 6.000 mm. Rozstaw rzędów wynosi 125 lub 150 mm.
Zęby w pięciu rzędach
W nowym TS zastosowano pięć rzędów zębów. W porównaniu z wcześniej oferowaną maszyną zwiększono odległości między zębami, a umieszczenie kół kopiujących w centralnej części agregatu ma zapewnić, zdaniem konstruktorów, optymalne kopiowanie terenu i umieszczanie nasion na identycznej, właściwej z punktu widzenia warunków wegetacji głębokości. Zęby jednocześnie uprawiają i sieją, a zabezpieczono je (np. przed dużymi kamieniami) systemem auto-reset. Nakładki zębów mają złagodzić skutki uderzenia kamieni, a jednocześnie poprawić przepływ masy uprawnej.
Praktyczne nowalijki
Aparat wysiewający umieszczono w pozycji bocznej. To tzw. i-drill system. Środek ciężkości agregatu siewnego podczas pracy znajduje się wyjątkowo blisko ciągnika, i to bez względu na wielkość zbiornika, który to dzięki nowej konstrukcji maszyny jest szybko opróżniany. Napęd dmuchawy może być mechaniczny lub hydrauliczny. Sekcja zagarniająca oraz kółka dociskowe TS Evo są dostępne w dwóch konfiguracjach. Pierwszy układ to znana włóka z zagarniaczami typu "S" (średnica 8 mm) o regulowanym nacisku i kącie natarcia. Zagarniacze są rozłożone w dwóch rzędach i niezależnie montowane na każdym z trzech segmentów siewnika. W drugim wariancie mamy do czynienia z niezależnie regulowanym zgrzebłem oraz zestawem kółek dociskowych. Brona palcowa ma nowe zagarniacze (typu "V" o średnicy 10 mm) umieszczone bezpośrednio za zębami roboczymi. Ich głębokość jest regulowana, niezależne od kółek dociskowych. Zastosowano te same, ogumione kółka jak w innej, znanej maszynie tego producenta, Accord MSC. Koła dociskowe umieszczono bezpośrednio za każdą redlicą. Ich nacisk można regulować w zależności od stopnia wilgotności gleby.
Łatwo regulować
Nastawianie głębokości odbywa się w czterech punktach agregatu, na wspornikach kół, bez użycia narzędzi. Dodatkowo w każdym punkcie znajduje się wskaźnik głębokości pracy, umożliwiający dokonanie precyzyjnej nastawy dla każdego koła. Pracę operatora ułatwiają tabele wysiewu umieszczone na zbiorniku. Maszynę zaopatrzono w znaczniki składane do pionu. Posiadają zabezpieczenie w postaci kołka ścinającego. W pozycji transportowej operator agregatu ma swobodny dostęp do zbiornika i aparatu wysiewającego co umożliwia np. wykonanie kalibracji. Kontrola procesu wysiewu w zależności od wymagań może się odbywać za pomocą komputerów, dotyczy to zarówno maszyn z mechanicznym, jak i elektrycznym napędem aparatu wysiewającego. Masa gotowej do pracy maszyny w najmniejszej wersji (szerokość 4 m) wynosi 1.545 kg, maszyna 6-metrowa jest cięższa o 440 kg.