Uniwersalność to jedna z cech wielu współczesnych maszyn budowlanych. Należy do nich WB93S-5, najnowszej generacji koparko-ładowarka znanej japońskiej marki Komatsu. Napęd koparkoładowarki przenoszony jest na cztery koła. Można go jednak ograniczyć do dwóch kół, a przełączanie odbywa się elektrohydraulicznie. Turbodoładowany diesel Komatsu osiąga moc 99 KM przy 2.200 obr/min. Zastosowano skrzynię półautomatyczną z czterema biegami do przodu i czterema do tyłu. Maksymalna prędkość jazdy to 40 km/h.
WB93S-5 jest maszyną poruszającą się na czterech równej wielkości kołach (rozmiar ogumienia 16,9 x 28 cali). Jest w stanie pracować w trzech trybach ruchu: skręt wyłącznie kół przednich, jednoczesny skręt kół przednich i tylnych w przeciwne strony oraz tzw. chód kraba, czyli jednoczesny skręt kół przednich i tylnych w tę samą stronę. Wyboru trybu skrętu dokonuje operator, w miarę jak wymaga tego aktualna sytuacja, tzn. w zależności od tego, w jakich warunkach maszyna pracuje, jak szeroki jest korytarz roboczy. Gotowa do pracy maszyna w wersji standardowej waży niecałe 8 t.
Moc i komfort
Napęd przenoszony jest na cztery koła. Można go jednak ograniczyć do dwóch kół, a przełączanie odbywa się elektrohydraulicznie. Turbodoładowany diesel Komatsu osiąga moc 99 KM przy 2.200 obr/min. Zastosowano skrzynię półautomatyczną z czterema biegami do przodu i czterema do tyłu. Maksymalna prędkość jazdy to 40 km/h.
Maszynę zaopatrzono w kabinę nowej generacji. Posiada ogrzewanie, jak również fotel z czujnikiem blokady. To opatentowany system reagujący na odpowiednią pozycję fotela i odłączający ewentualne, przypadkowe ruchy koparki. Sterowanie poszczególnymi funkcjami roboczymi ładowarki maksymalnie uproszczono (system PPC). Służy do tego wielofunkcyjny dżojstik. W tego rodzaju sterowanie zaopatrzyć można również koparkę. Przy pomocy PPC uruchamiane są także dwie tylne podpory stabilizujące. Prześwit pod maszyną jest duży, wynosi 470 mm, co pozwala na pracę w nierównym terenie.
Ważna hydraulika
Maszyna ma wyprowadzenie hydrauliczne do podłączenia np. młota czy frezarki. Paleta osprzętu obejmuje kilkadziesiąt pozycji, są wśród nich np. różnego rodzaju widły. Głębokość kopania wynosi 4.540-5.650 mm, jej zwiększenie (powyżej 6.000 mm) jest możliwe po zastosowaniu teleskopowego ramienia. Wysięgnik pozwala na obrót pod kątem 180 st. W układzie roboczym zastosowano pompę o zmiennym przepływie. Maksymalna wydajność wynosi 165 l/min, a ciśnienie robocze 250 barów. "Inteligentny" układ hydrauliczny zapewnia wydatek pompy dostosowany do konkretnego działania. Łyżka ładowarkowa ma obj. 1 m sześc. Standardowo zaopatrzono ją w zęby.