Podnośniki samojezdne. Podest teleskopowy Genie S-65
Oferowane od niedawna na polskim rynku Genie S-65 to samojezdny podest teleskopowy umożliwiający prace np. w halach, w których nie wylano jeszcze posadzki. Genie S-65 może być napędzane jednostkami zasilanymi olejem napędowym lub gazem LPG. Do wyboru są dwa silniki wysokoprężne: trzycylindrowy Deutz o mocy 48 KM i czterocylindrowy Perkins o mocy 51 KM. Wyraźnie mocniejszy, bo 82-konny jest czterocylindrowy silnik Forda zasilany LPG.
S-65 to średniak w rodzinie podestów amerykańskiej firmy Genie. Maszt podnosi się na maksymalną wysokość 21,8 m. Najmniejsze maszyny tej marki podnoszą na wysokość 14 m, a największe - ponad 40 m. Podest S-65 umożliwia też opuszczenie kosza 3 metry poniżej poziomu, na którym ustawione są koła maszyny.
Charakterystyczną cechą tego urządzenia jest duża szybkość podnoszenia, około dwukrotnie większa niż w przypadku podnośników teleskopowo-przegubowych.
Ramię z praktyczną końcówką
Podest Genie S-65 wyposażony jest w 1,5-metrową końcówkę ramienia nazywaną Jib, może ona opuszczać i podnosić się bez zmiany położenia ramienia głównego. Może też przesuwać się na boki (o 160 stopni, całe ramię obraca się o 360 stopni). Dzięki dodatkowemu elementowi Genie S-65 ma zasięg boczny 17,2 m. To o 1,6 m więcej niż w tej samej maszynie bez Jiba, oznaczanej symbolem S-60. Ta ostatnia góruje jednak nad S-65 maksymalnym udźwigiem (272 wobec 227 kg).
Standardowy, stalowy kosz roboczy ma długość 1,83 m. Na liście wyposażenia dodatkowego jest większy, o długości 2,44 m.
Przygotowana do transportu maszyna waży ok. 10 t, ma szerokość 2,5 m, 7,6 m długości i 2,72 m wysokości - można więc przewieźć ją na większości naczep jumbo przystosowanych do transportu dużych maszyn budowlanych.
Na ropę lub LPG
Genie S-65 może być napędzane jednostkami zasilanymi olejem napędowym lub gazem LPG. Do wyboru są dwa silniki wysokoprężne: trzycylindrowy Deutz o mocy 48 KM i czterocylindrowy Perkins o mocy 51 KM. Wyraźnie mocniejszy, bo 82-konny jest czterocylindrowy silnik Forda zasilany LPG. Samojezdny podest porusza się na czterech dużych kołach z terenowym ogumieniem 355/55D 625. Maszyna może mieć hydrostatyczny napęd na dwa lub cztery koła. W wersji z napędem 4x2 podest przemieszcza się z prędkością do 6,4 km/h, a z napędem 4x4 - do 4,8 km/h. Wszystkie cztery koła Genie S-65 są skrętne. Wewnętrzna średnica zawracania to 2,4 m, zewnętrzna - 5,72 m.
Generalnym importerem podestów Genie do Polski jest firma Gizo ze Złotorii k. Białegostoku.