Wiadomości z rynku

piątek
27 grudnia 2024

Znowu szukają pracowników

Czterech na 10 polskich pracodawców z obszaru transportu, logistyki i motoryzacji planuje nowe rekrutacje
26 lipca 2024
 
Choć drugi kwartał 2024 był dla branży transportu, logistyki i motoryzacji mniej optymistyczny, wygląda na to, że pracodawcy planują ponowne wzmacnianie zespołów. 40% polskich pracodawców tego obszaru zapowiada chęć zatrudnienia nowych pracowników w okresie od lipca do końca września, a 46% nie przewiduje żadnych zmian kadrowych. Jedynie 13% ankietowanych firm wskazuje na konieczność redukcji zatrudnienia. Na takie dane wskazuje raport „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” przedstawiający plany rekrutacyjne firm na III kwartał tego roku.

Nieco więcej ofert zatrudnienia

Dane zaprezentowane w raporcie wskazują na to, że w najbliższym czasie najwięcej organizacji z sektora transportu, logistyki i motoryzacji chce pozostawić zatrudnienie na dotychczasowym poziomie (46%). Prognoza netto zatrudnienia, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wyniosła +27%. Jest to wzrost o 32 punkty procentowe względem II kwartału 2024 r., wskaźnik ten jest także większy o 30 punktów procentowych porównując dane badania w ujęciu rocznym.

– Dane wskazują na czas rozwoju sektora logistyki, transportu i motoryzacji oraz wzrost optymizmu wśród pracodawców – mówi Bartłomiej Deleżyński, ekspert rynku pracy, manager rozwoju biznesu w Manpower. – Na rynku przewiduje się zwiększoną liczbę dostępnych miejsc pracy, co może prowadzić do poprawy wskaźnika poziomu bezrobocia oraz zwiększenia konkurencji wśród pracodawców o wykwalifikowanych pracowników. Firmy coraz chętniej inwestują w rozwój infrastruktury logistycznej, automatyzacji magazynowej, czy floty pojazdów, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe oraz logistyczne. Mowa tutaj zarówno o rynku krajowym, jak i międzynarodowym – dodaje ekspert i podkreśla, że w obliczu rosnącego zapotrzebowania na usługi tego sektora, organizacje poszukują przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem w logistyce, zarządzaniu łańcuchem dostaw oraz obsłudze nowoczesnych technologii.
– Najbardziej pożądane umiejętności to te związane z zarządzaniem, optymalizacją procesów, ale też nowymi technologiami i automatyzacją. Wzrost zastosowania tego typu rozwiązań w logistyce wymaga pracowników potrafiących działać z systemami zarządzania magazynem, ERP. Dodatkowo nie należy zapominać o zapotrzebowaniu na pracowników magazynów, operatorów wózków widłowych, kierowców ciężarówek i dostawcach, którzy także odgrywają niezwykle ważną rolę dla całego sektora – podsumowuje Bartłomiej Deleżyński.

W regionie EMEA podobnie

Dane zebrane przez ManpowerGroup prezentują także plany rekrutacyjne organizacji w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). W III kwartale pracodawcy branży transportu, logistyki i motoryzacji tego obszaru deklarują prognozę netto zatrudnienia na poziomie +23%. Nowe rekrutacje planuje 44% organizacji, 21% liczy się z koniecznością redukcji etatów, a 1% firm nie zna planów rekrutacyjnych na nadchodzące miesiące. 34% pracodawców branży w EMEA chce pozostawić zatrudnienie na niezmienionym poziomie. (red)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.