Skutecznie zaplanowanie trasy wymaga uwzględnienia wielu czynników, takich jak rodzaj pojazdu, jego wymiary zewnętrzne i ciężar, a także natężenie ruchu na drodze czy typ przewożonych materiałów. Tradycyjne metody w tym wypadku mogą okazać się czasochłonne, a tym samym też – niewystarczające. Niekiedy wyzwaniem jest również skuteczna komunikacja spedytora z kierowcą, dotycząca między innymi wymiany informacji o trasie, aktualnej lokalizacji, korkach czy innych utrudnieniach na drodze, a także przesyłania elektronicznej wersji dokumentów. Rozwiązaniem tych problemów jest nowoczesna platforma EMTRACK, która oferuje m. in. możliwość rozszerzonego planowania tras a także szereg rozwiązań dla spedytora i dedykowaną aplikację dla kierowcy na tablet – EMTRACK Driver. Szeroki zakres funkcjonalności, a także prosta i intuicyjna obsługa sprawiają, że to innowacyjne narzędzie spotkało się z uznaniem wielu zadowolonych klientów.
Rozszerzone planowanie tras z platformą EMTRACK
Moduł rozszerzonego planowania tras w
EMTRACK umożliwia skrócenie czasu obsługi floty, a także poprawę wydajności pracy kierowców oraz osób, które są odpowiedzialne za zarządzanie całym procesem. Optymalne przygotowanie trasy, z uwzględnieniem wszystkich ograniczeń oraz parametrów, jest dzięki temu nie tylko szybkie, ale też zapewnia pełną kontrolę nad każdym jej etapem. Proces planowania na platformie
EMTRACK rozpoczyna się od wytyczenia punktów na trasie – początkowego i końcowego. Następnie należy wybrać pojazd. Jeśli jego wymiary i ciężar uzupełniono wcześniej, zostaną automatycznie dodane. Pozostaje dodanie ładunków i ustawienie powiadomień, aby otrzymywać informacje o postępie realizacji punktów trasy. Dodatkowo można ustawić opcje omijania dróg płatnych oraz uwzględniania natężenia ruchu. EMTRACK automatycznie dostosowuje trasę do gabarytów oraz tonażu pojazdu np. przy pojeździe ciężarowym system wyszukuje i prezentuje trasę z uwzględnieniem obciążeń na drogach czy wysokości wiaduktów. Platforma umożliwia także zaplanowanie czasu wyjazdu oraz przyjazdu do miejsca docelowego. Godzina wyruszenia kierowcy zostanie ustalona tak, aby mógł on ukończyć trasę w określonym czasie. To, czy przejazd zostanie rozpoczęty automatycznie, czy po potwierdzeniu przez kierującego ciężarówką na dedykowanym tablecie z aplikacją EMTRACK Driver, zależy od wyboru, jakiego dokona użytkownik. Kolejną funkcją rozszerzonego planowania tras jest możliwość dodania ładunków, jakie będą przewożone. Wystarczy wprowadzić ich numery oraz uzupełnić opisy. Do tego możliwe jest zaznaczenie przewozu materiałów niebezpiecznych, takich jak radioaktywne, szkodliwe dla wody czy toksyczne przez wdychanie. Spedytor samodzielnie ustala, w których miejscach na trasie towary będą rozładowywane lub załadowywane. System podpowie, który ładunek nie został jeszcze przypisany do wymaganych punktów. Każde z miejsc na trasie można dowolnie edytować, dodając własną nazwę oraz notatkę. Informacje te będą pomocne dla kierowcy, któremu można wysłać szczegóły trasy na tablet z aplikacją EMTRACK Driver. Zaplanowaną trasę można zweryfikować w dedykowanym do tego oknie, wyświetlając szczegółowe informacje oraz postęp w jej realizacji. Dowiedzieć się tutaj można również, jaka jest liczba zaplanowanych tras dla danego pojazdu oraz uzyskać informację o ich parametrach – w tym szacowany czas oraz odległość do kolejnego punktu. Przy wyborze odpowiedniej trasy spedytor może się posłużyć długością trasy, czasem jazdy, kosztem eksploatacyjnym pojazdu czy łączną opłatą za autostrady na danej trasie.
Pełna kontrola nad pojazdem, czyli bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Zaplanowana w platformie
EMTRACK trasa jest odwzorowywana 1:1 – to, co ustalił spedytor, będzie też widoczne dla kierowcy na tablecie. W czasie rzeczywistym będą prezentowane parametry pojazdu oraz postęp realizacji trasy. Możliwość monitorowania online umożliwia spedytorowi szybką reakcję, jeśli pojawią się zmiany dotyczące na przykład natężenia ruchu. Może on wówczas wyznaczyć widoczną dla kierowcy nową trasę, która ominie zakorkowane drogi. W aplikacji możliwe jest także włączenie powiadomień o zagrożeniu czasu dojazdu (powyżej wskazanego parametru, na przykład 30 minut), a także zjeździe z zaplanowanej trasy (powyżej wskazanej liczby kilometrów). Podczas planowania można też uwzględnić czas pracy kierowcy – platforma wyliczy wówczas czas przejazdu kierowcy zgodnie z wytycznymi Pakietu Mobilności. W historii przejazdów z kolei zapisywane są rozbieżności w zaplanowanej oraz faktycznie przebytej trasie. Pozwala to też uzyskać wiedzę na temat pracy kierowców – czy jeżdżą ekonomicznie i bezpiecznie. Automatycznie generowane zestawienie, oparte o autorski ekoindeks umożliwia wyróżnienie kierowców, którzy na pierwszym miejscu stawiają oszczędną i zgodną z przepisami jazdę. Planowanie tras z platformą
EMTRACK to pełna automatyzacja. Po zakończeniu każdej trasy wysyłane jest automatyczne powiadomienie do spedytora w aplikacji, przy pomocy SMS lub maila. System zapisuje przekroczenia granic, ewidencje przewozów, które potem posłużą do rozliczania czasu pracy kierowcy. To także nielimitowana historia tras, wiele raportów oraz możliwość przesyłania tras kierowcy.
EMTRACK Driver – łatwa komunikacja spedytora z kierowcą
EMTRACK Driver to aplikacja dla kierowców, której zadaniem jest ułatwienie komunikacji między nimi a spedytorami, a także uproszczenie nawigowania po wyznaczonych wcześniej trasach. Jest dostępna na nowoczesnym tablecie, którego zainstalowanie w pojeździe przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim kierowca zyskuje możliwość podglądu zaplanowanych tras oraz nawigacji. Kierowca loguje się do EMTRACK Driver przy pomocy dedykowanego numeru PIN, co zapewnia pełne bezpieczeństwo danych. Obsługa aplikacji jest bardzo prosta i intuicyjna – wystarczy tylko jedno kliknięcie, aby uruchomić wybraną nawigację – Sygic Truck, Google Maps, Waze czy HERE WeGo. Zaplanowane trasy są dostępne w kolejności, według jakiej mają być zrealizowane. Wystarczy, że kierowca rozwinie jedną z nich, by sprawdzić jej szczegóły. Dzięki komunikacji na czacie kierowca może szybko zgłosić wszelkie problemy lub wysłać aktualizację. Wiadomość tekstowa zawierająca pytanie lub informację o przeszkodach pojawi się w aplikacji EMTRACK. Jednocześnie zostaje też wysłane powiadomienie do spedytora poprzez e-mail, SMS lub bezpośrednio w aplikacji. Wszystko zależy od wybranej konfiguracji. Pozwala to na ekspresową reakcję spedytora na wszelkie wątpliwości lub problemy kierowcy podczas realizowania trasy. Aby uniknąć dublowania pracy przez kilku specjalistów, obsługa komunikatu jest potwierdzana u każdego z nich oddzielnym powiadomieniem. Wysyłanie wiadomości o problemach przez kierowcę jest przydatne szczególnie w przypadku korków na trasie, które mogłyby opóźnić przyjazd do punktu docelowego. Spedytor obsługujący komunikat może z poziomu aplikacji edytować trasę, uwzględniając aktualne natężenie ruchu i po zapisaniu przesłać nową automatycznie do kierowcy. Następnie może wygodnie wysłać na komunikatorze informację o tym, że wysłana została na przykład trasa z objazdem. Z poziomu EMTRACK Driver możliwe jest ponadto przesyłanie zdjęć. Może to być na przykład dokument przewozowy lub dokumentacja uszkodzeń pojazdu wraz ze szczegółowym opisem. Informacja o wysłaniu zdjęcia pojawi się natychmiast w aplikacji EMTRACK. Kierowca łatwo sprawdzi też, czy usługa e-TOLL została aktywowana i czy działa poprawnie. W dowolnym momencie możliwe jest włączenie i wyłączenie transferu danych do serwerów Ministerstwa Finansów.
Innowacyjne funkcje w EMTRACK Driver
Jedną z najbardziej innowacyjnych funkcji, które pojawią się wkrótce w EMTRACK Driver, jest translator komunikacji z kierowcą. Dzięki tej funkcji kierujący pojazdem będzie mógł pisać wiadomości w swoim języku ojczystym, a spedytor otrzyma je automatycznie przetłumaczone na swój język. Pozwoli to zaoszczędzić czas oraz wyeliminować bariery językowe. Kierowcy będą mogli też poczuć większy komfort oraz bezpieczeństwo, dzięki możliwości komunikowania się w ich ojczystym języku, co zminimalizuje błędy w komunikacji, które mogłyby prowadzić do niejasnych sytuacji. Kolejną opracowywaną funkcją jest moduł protokołu oddania/przyjęcia pojazdu. Pozwoli on na bezproblemowe przekazanie pojazdu od jednego kierowcy do drugiego. Będą mogli w ten sposób sprawdzić stan pojazdu, odnotowując wszelkie uszkodzenia, braki w wyposażeniu lub inne uwagi. Taki protokół zmniejszy ryzyko niedomówień i sporów, a także zapewnia przejrzystość procesu przekazywania pojazdu. Do tego też wyeliminuje to czasochłonne sporządzanie dokumentacji papierowej i ułatwi monitorowanie stanu pojazdów oraz zarządzanie flotą.
Planowanie tras z EMTRACK i EMTRACK Driver – klucz do sukcesu w nowoczesnej logistyce
Rozszerzone planowanie tras oraz aplikacja EMTRACK Driver stanowią niezbędne narzędzia dla każdej firmy transportowej dążącej do optymalizacji swoich procesów logistycznych. Dzięki nim, zarządzanie flotą staje się nie tylko efektywniejsze, ale i bardziej intuicyjne, co przekłada się na zwiększoną produktywność oraz bezpieczeństwo na drogach. Ich zastosowanie to krok w stronę zwiększenia konkurencyjności na rynku przez inwestycję w technologie, które realnie wpływają na zmniejszenie kosztów i czasu pracy, podnosząc tym samym standardy bezpieczeństwa i jakości usług transportowych.