Wiadomości z rynku

środa
8 stycznia 2025

Światowa premiera Mercedes-Benz eCitaro fuel cell

Duży zasięg autobusu zasilanego ogniwem paliwowym
7 sierpnia 2023

Fot. Mercedes-Benz

 
Mercedes-Benz na Światowym Szczycie Transportu Publicznego 2023 w Barcelonie ogłosił rozpoczęcie produkcji seryjnej autobusu eCitaro fuel cell.
Niemiecki producent przedstawił rozwiązania dla obecnych i przyszłych wyzwań, z którymi muszą zmierzyć się operatorzy autobusowi. W centrum uwagi znalazły się przede wszystkim takie zagadnienia jak zrównoważony rozwój, efektywność ekonomiczna i cyfryzacja mobilności elektrycznej w autobusach miejskich.
Mercedes-Benz eCitaro fuel cel w wersji standardowej potrafi na trasie o średnich wymaganiach pokonać ok. 400 km, z kolei w wersji przegubowej osiąga zasięg ok. 350 km. Jak twierdzi producent, taki pojazd zaspokaja wysokie wymagania przewoźników dotyczące zasięgu, w związku z czym może bezproblemowo zastąpić autobusy miejskie z silnikami spalinowymi. Podstawą jest tu napęd bateryjno-elektryczny. Ogniwo paliwowe o mocy 60 kW, będące wodorowym generatorem prądu, służy do zwiększenia zasięgu. Dzięki korzystnemu rozkładowi masy technologia ta umożliwia uzyskanie dużej zdolności przewozowej. Ze względu na duży zasięg nie przewiduje się doładowywania baterii na trasie. Ładowanie odbywa się zawsze w zajezdni za pomocą złącza plug-in. eCitaro fuel cell można zamówić też w wersji przegubowej.

Wymagające testy

Przed rozpoczęciem w czerwcu 2023 r. produkcji seryjnej eCitaro fuel cell musiał przejść liczne testy wytrzymałościowe i kontrole sprawności. Ze szczególną uwagą pochylono się nad tematem nowych ogniw paliwowych i instalacji wodorowej. Zbiorniki wodoru zostały już przetestowane zgodnie z nowym regulaminem nr 134 EKG ONZ pod kątem odporności na ogień, uderzenia i temperaturę. Wszystkie komponenty oraz system mocowania na dachu zostały poddane testom wibracyjnym i badaniom na wózkach symulującym uderzenie. Nowy system zarządzania ciepłem, który w efektywny sposób wykorzystuje ciepło generowane przez ogniwo paliwowe, przeszedł szeroko zakrojone testy laboratoryjne i praktyczne w ekstremalnie gorących i ekstremalnie zimnych warunkach otoczenia. Nowe komponenty eCitaro fuel cell przeszły pomyślnie wszystkie testy.

Elektromobilność „pod klucz” z jednego źródła

eCitaro i eCitaro fuel cell to kluczowe jednostki w procesie elektryfikacji flot autobusów miejskich. Jednak swój pełny potencjał mogą one rozwinąć dopiero wtedy, gdy staną się częścią kompleksowego systemu. Daimler Buses dostarcza więc nie tylko indywidualnie skonfigurowane eCitaro, lecz na życzenie może także z pomocą swoich ekspertów zaopatrzyć klienta w infrastrukturę do ładowania, system zarządzania ładowaniem i system zarządzania flotą. Inwestycja realizowana jest opcjonalnie w etapach lub kompleksowo z jednego źródła, łącznie z pracami budowlanymi obejmującymi wykonanie nowego budynku lub przebudowę zajezdni, począwszy od fazy projektowej, poprzez prace stricte budowlane, aż po wykonanie instalacji elektrycznych. W realizację angażowani są doświadczeni partnerzy – a to oznacza e-mobilność „pod klucz” z jednego źródła.

Zharmonizowany interfejs danych TiGR

Jako jeden z pierwszych producentów pojazdów w Europie Daimler Buses oferuje wirtualny interfejs danych TiGR, służący do zdalnego monitorowania autobusów i posiadający certyfikat potwierdzający zgodność z jednolitym, międzynarodowym standardem ITxPT. Organizacja ITxPT, będąca inicjatywą powołaną do życia m.in. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Publicznego (UITP), opracowała ten globalnie znormalizowany interfejs danych, aby firmy przewozowe posiadające floty mogły korzystać z ujednoliconej bazy danych dla całej floty. Ponadto wirtualny interfejs może dostarczać więcej danych niż fizyczny interfejs FMS. TiGR poprawia wartość informacyjną analiz pojazdów i pomaga w dalszej optymalizacji efektywności ekonomicznej floty.

Omniplus dla autobusów z napędem elektrycznym

Portal Omniplus oferuje szeroki zakres usług wspierających eksploatację autobusów elektrycznych. Na przykład, umożliwia już dziś monitorowanie w czasie rzeczywistym zużycia energii i aktualnego zasięgu eCitaro i eCitaro fuel cell. Usługa Omniplus On Uptime pro skierowana jest w głównej mierze do przewoźników posiadających własny warsztat. Tego rodzaju cyfrowe rozwiązanie zapewnia zarówno osobom zarządzającym flotą, jak i warsztatom dostęp do ważnych informacji diagnostycznych w czasie rzeczywistym. Dzięki nowym interfejsom Omniplus eProcurement własny system ERP klienta może być połączony z Omniplus eShop, co w znacznym stopniu ułatwia zamawianie części zamiennych. Uzupełnieniem szerokiej oferty Omniplus są szkolenia i umowy e-serwisowe. (z)

Fot. Mercedes-Benz

Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.