Wiadomości z rynku

piątek
1 listopada 2024

Projekty wodorowe nabierają tempa

Orlen buduje kolejne stacje tankowania dla pojazdów z ogniwami paliwowymi
11 maja 2023

W marcu tego roku oddano do użytku stację tankowania wodoru w Pradze (Czechy) Fot. Orlen

 
Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Piła i Warszawa to miasta, w których w połowie 2025 roku zostaną oddane do użytku kolejne, ogólnodostępne stacje tankowania wodoru. PKN ORLEN i Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA) podpisały umowę dotyczącą bezzwrotnego dofinansowania budowy tych obiektów. Chodzi o ponad 60 mln zł przyznanych w ramach unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility.
Od czerwca 2022 roku w Krakowie funkcjonuje pierwsza w Polsce mobilna stacja tankowania wodoru. Co więcej, w marcu tego roku oddano do użytku stację tankowania wodoru w praskiej dzielnicy Barrandov (Czechy) na obiekcie ORLEN Benzina. Jeszcze w tym roku to nowe ekologiczne paliwo będzie można zatankować także na stacjach w Poznaniu i Katowicach. W planie jest również budowa stacji tego typu w Wałbrzychu (2024 rok).

Dla osobowych, autobusów, a potem też dla ciężarowych

Pięć obiektów, których dotyczy podpisana umowa, powstanie w ramach przyznanego dofinansowania drugiej fazy projektu „Clean cities – hydrogen mobility in Poland”. Będą one przeznaczone do zasilania autobusów komunikacji publicznej, samochodów osobowych, a docelowo także pojazdów ciężarowych. Zgodnie z założeniami, stacje w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile zostaną oddane do użytku w połowie 2025 roku. Całkowita wartość projektu to ponad 120 mln zł, z czego około połowa zostanie dofinansowana w ramach unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility.
Rozwój infrastruktury związanej z paliwami wodorowymi jest elementem Strategii Wodorowej Grupy ORLEN i jednocześnie ważnym elementem strategii ORLEN2030. To odpowiedź koncernu na wyzwania związane z transformacją energetyczną i szukaniem zielonych, ekologicznych rozwiązań. Wodór jako alternatywa dla paliw konwencjonalnych jest obecnie jednym z kluczowych elementów dekarbonizacji sektora transportu.

100 stacji wodorowych do 2030 r.

PKN ORLEN zakłada budowę, do 2030 roku, sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce powstanie ok. 57 stacji, w Czechach ok. 28, a na Słowacji ok. 26. Wodór będzie dostarczany do tych placówek dzięki wybudowaniu europejskiej sieci hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. Łączna zakładana moc elektrolizerów w Grupie ORLEN do 2030 roku wyniesie około 1 GW mocy, co w połączeniu z projektami typu waste-to-hydrogen umożliwi produkcję ponad 130 kt odnawialnego wodoru na koniec obecnej dekady.
Ponadto, przygotowany przez koncern flagowy projekt pod nazwą „Hydrogen Eagle” pozwoli na zbudowanie w Europie Centralnej kompleksowej infrastruktury do wytwarzania i dystrybucji nisko- i zeroemisyjnego wodoru. Na projekty wodorowe PKN ORLEN pozyskał fundusze z Innovation Fund, CEF (ang. Connecting Europe Facility), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz notyfikację Komisji Europejskiej dla polskiej części projektu „Hydrogen Eagle” w ramach mechanizmu IPCEI Hy2Use (ang. Important Projects of Common European Interest). (z)
Klikając [ Zapisz ] zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych zgodnie z naszą Polityką Prywatności. W każdej chwili możesz się wypisać klikając na link Wypisz znajdujący się na końcu każdej z otrzymanych wiadomości.