Transport drogowy w Polsce, stanowi jedną czwartą transportu w Europie, informacja ta krąży w branży TSL już od dawna i absolutnie zachwyca, że mamy tak mocną gałąź gospodarczą. Kraje zachodnie wprowadzając różnego rodzaju sankcje i ograniczenia, próbują znacznie utrudnić naszym przewoźnikom zadanie rozwoju polskiego transportu, natomiast przedsiębiorcy jak dotąd skutecznie starają się temu zaradzić. Według danych statystycznych na podstawie analizy GUS z 06.2019, w roku 2018 przewóz ładunków transportem samochodowym wynosił 377 778 milionów tonokilometrów, co oznacza wzrost o 6,8 % względem roku 2017. Te dane pokazują, że transport w Polsce nieustannie od lat się rozwija, pomimo różnego rodzaju problemów, z którymi nasi przedsiębiorcy zmagają się każdego dnia. Popularnym kierunkiem transportu od wielu lat jest m.in. Hiszpania, natomiast nie wszyscy wiedzą o zmianach jakie następują np. w branży paliw płynnych, czy ustroju podatkowym.
W Hiszpanii zmiany
Przybliżona cena brutto w sierpniu 2019 na stacjach w Hiszpanii to 1,19 euro, natomiast jeszcze w maju br., cena była na poziomie 1,27 €. Zmieniły się również regulacje akcyzowe, rząd Hiszpański w 2019 r, postanowił ujednolicić podatek akcyzowy do wartości 0,048 EUR. Cena paliwa w Hiszpanii, po odliczeniu podatku VAT oraz podatku akcyzowego, staje się atrakcyjna, względem innych krajów europejskich, dlatego warto przeanalizować możliwość wygospodarowania oszczędności w swojej firmie. Niestety proces zwrotu wspomnianych już podatków (VAT i akcyza) nie jest już taki prosty.
Proces zwrotu podatków nie jest prosty
Jeśli decydujemy się przejść ten proces osobiście, musimy pamiętać, że wymagane są do tego celu odpowiednie wnioski i dokumenty, nie zawsze w języku polskim, natomiast są różnego rodzaju dyrektywy, które nakazują państwom członkowskim Unii Europejskiej, obowiązek zwrotu VAT, który został już przez przedsiębiorcę zapłacony, obowiązkiem jest oczywiście spełnienie odpowiednich wymogów zawartych we wspomnianych już dyrektywach. Kolejnym sposobem na zwrot VAT z Hiszpanii, jest zlecenie tej pracy firmom zewnętrznym. Mogą to być biura rachunkowe, natomiast taki zwrot może zrealizować również dostawca kart flotowych. Opisując ten proces, posłużę się ścieżką tego procesu, tak jak to jest realizowane za pośrednictwem The Fuel Company. Jedynym dokumentem jaki jest nam potrzebny do podpisania, jest „pełnomocnictwo” i wyglądałoby to świetnie, gdyby nie proces uwierzytelniania takiego dokumentu, w tym momencie musimy wybrać się na spacer po instytucjach. - W pierwszej kolejności odwiedzamy notariusza, który znajduje się w rejestrze właściwego dla siedziby firmy sądu okręgowego. Notariusz poświadcza zgodność/ autentyczność podpisów. - Kolejnym krokiem jest wizyta w sądzie okręgowym, który poświadcza (legalizuje) autentyczność podpisu notariusza i jego pieczęci urzędowej - uwierzytelnia prezes właściwego sądu okręgowego albo upoważniony przez niego sędzia lub referendarz sądowy. - Ostatnim już etapem, są odwiedziny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Dziale Legalizacji (Al. Szucha 21, 00-580 Warszawa) – tam zostanie nadana „APOSTILLE” Oczywiście proces ten można również przejść drogą korespondencyjną, natomiast trzeba pamiętać, że czas załatwienia takiej sprawy znacznie się wydłuża. Niejednokrotnie wspomagaliśmy naszych klientów, głównie tych spoza Warszawy, przy organizacji „Apostille”, wystarczyło jedynie, że klienci upoważnili TFC, do występowania w ich imieniu. Restrykcje co do zwrotu akcyzy, są już bardziej zawężone, ponieważ aby móc ubiegać się o zwrot takiego podatku, trzeba spełnić pewne wymogi, a mianowicie: - Firma ubiegająca się o zwrot, musi być zarejestrowana w Unii Europejskiej. - Masa całkowita tankowanego pojazdu musi wynosić co najmniej 7,5 t. - Tankowanie musi zostać zrealizowane za pośrednictwem karty paliwowej, aby transakcja została zapisana automatycznie w hiszpańskim urzędzie.
Podsumowując
Transport międzynarodowy nieustannie się rozwija, z czego ogromnie się cieszymy. Jako operatorzy kart flotowych, staramy się naszym przewoźnikom maksymalnie pomagać, m.in. dostarczając i udostępniając sieć stacji paliw zarówno w Hiszpanii, jak i całej UE, realizując z naszymi partnerami opłaty drogowe, czy też, jak wspominałem wyżej, pomagamy przewoźnikom w zwrotach podatków VAT oraz akcyzy. Cieszymy się, że zyskujemy coraz większe zaufanie, ze strony polskich przewoźników i mamy nadzieję, że zarówno nasza firma jak i polski transport będzie się dalej rozwijał.
Zapraszam do współpracy
Maciej Sobstyl
Szef Regionu Pn. – Wsch., Pd-Wsch.
Tel: 515-380-394
Mail: M.sobstyl@thefuelcompany.pl
https://thefuelcompany.eu